Arşiv

Didim Altınkum Akbük iş ve turizm rehberi.

4041814

KÖRÜKLÜ ÇİZMESİ, İTALYAN KESİMİ KLOT PANTOLONU VE 8 KÖŞE ŞAPKASI İLE BİR BÜTÜNDÜR PAMUK AĞALARI. OMUZUNDA POŞU, BAŞINDA 8 KÖŞE KASKETİ OLMADAN GÜREŞ ALANINA ÇIKMAZ NAMLI GÜREŞÇİ DEVELERİN SAHİPLERİ. PEKİ; AYDIN’A ÖZGÜ OLAN VE TÜRKİYE’NİN BİR ÇOK BÖLGESİNDEN SİPARİŞ ALAN 8 KÖŞE AĞA ŞAPKASININ HER KÖŞESİNİN BİR ANLAM İFADE ETTİĞİNİ HİÇ DUYDUNUZ MU? ÖZELLİKLE AYDIN BÖLGESİNDE HALA YAYGIN OLARAK GİYİLEN 8 KÖŞE AĞA ŞAPKASININ HER KÖŞESİ BİR ANLAM İFADE EDİYOR.!!!

Aydın Yenipazar ilçesinde yarım asırlık baba mesleğini yaşatmaya çalışan şapka imalatçısı emekli bankacı Nedim Samancı, bugünlerde 8 köşe şapka siparişlerini adeta yetiştiremiyor. Deve güreşi sezonunun yaklaşmasıyla birlikte deve sahipleri ve deve güreşi severlerde şapka siparişi vermeye başladılar. Aydın’a özgü olan 8 köşe şapkayı pamuk ağaları ile deve sahipleri ve deve güreşi müdavimleri giyiyorlar.

Körüklü çizmesi, İtalyan kesimi klot pantolonu ve 8 köşe şapkasıyla bir bütündür ağalar ve deve sahipleri. Poşu ve kasketi olmadan devesini güreş alanına çıkarmaz deve sahipleri. Bu model şapkanın sadece birkaç tane imalatçısı kaldı Aydın’da. 2000 Yılına kadar Yenipazar’da şapka imalatı yapan Mehmet Samancı yaşamını yitirince, işin başına bankacı oğlu Nedim Samancı geçmiş, 10 yıldır da şapka dikiyor Nedim Usta. Özellikle Ramazan ve Kurban bayramları öncesi ve deve güreşi sezonunun yaklaştığı günlerde adeta 24 saat mesai yapıyor Nedim bey. Çünkü çiftçi ve köylülerde bayram öncesi kasketlerini yeniliyorlar. 8 köşe şapkalarda en gözde model oluyor. Fakat 8 köşeli şapkanın her bir köşesinin ayrı ayrı anlam ifade ettiğini biliyor muydunuz? Bunu da Yenipazarlı deve güreşi müdavimi Sadık Demirci‘den öğreniyoruz. Deve güreşlerine giderken başından eksik etmediği 8 köşe modeli kasketin bu modelini araştıran Demirci 8 özelliği şöyle anlatıyor:

”1.köşe Cömertliği, 2.köşe Mertliği,.3.köşe Dürüstlüğü, 4.köşe Yiğitliği, 5.köşe Çalışkanlığı, 6.köşe Misafirperverliği, 7.köşe Alçakgönüllülüğü ve 8.köşe de Vatanperverliği simgeliyor. Her köşesinde bir anlam yüklü olan bu şapkalar sadece bölgemizde değil, Elazığ’dan Adana’ya, Hatay’dan Mersin’e kadar Anadolumuzun bir çok köşesinde yaygın olarak giyiliyor.”